Kaip neperdegti, kai tau 26

Čia yra toks dalykas: ir pats puikiai supranti, ir dar kiti (protingi, gerbtini žmonės, kurių nuomonė tau įdomi net tuo atveju, kai su ja nesutinki) sako: jūs jauni, jūs galit dirbt už 5, nes va kai AŠ tokių metų buvau, apie jokias sveikatos problemas nežinojau, variau dieną naktį, o šiuolaikiniai jaunuoliai išlepę, tokie opūs, nieko nebegali, tik kas biškį, iškart dejuoja ir serga, silpnavalių karta…

Na jau ne, galvoji, aš tikrai ne silpnavalė. Magistrą apsigyniau. Dirbau gide Lietuvoj. Dirbau kelionių vadove užsieny. Mokiau užsieniečius lietuvių kalbos. Laisvai kalbu 3 užsienio kalbom. Dar kokiom 4 galiu skaityt. Įstojau į doktorantūrą. Dirbu mokytoja privačioj mokykloj. (Taip, privačioj dirbt sunkiau negu valstybinėj – nevartykit akių.) Studijuoju pedagogikos laipsnio neteikiančias studijas. Rašau recenzijas. Verčiu. Nemokamai redaguoju vieną kultūros portalą. LRT įrašinėju knygų apžvalgas. Slaugau sergančią motiną, kai jai pablogėja. Prižiūriu tėvą. Prižiūriu namus. Turiu lyg ir kažkokį rudimentinį privatų gyvenimą. Dar būsu viena Poezijos pavasario almanacho sudarytojų.

Ir staiga pradedu sirgti. Ir staiga man sako: mažinkis krūvį, nes baigsi nekaip. O pinigų kaip milijono nesukaupiau, taip nesukaupiau, nors ir nesiskundžiu, kad mirštu iš bado. Nemirštu. Viskas ok. Šiek tiek daugiau negu vidutinis atlyginimas už 26 pamokas mokykloj + visokie dalykėliai pagal autorines sutartis.

Ir tai visiškai nesutampa su ta ideologija, kuri peršama kiekvieną dieną visais kanalais: “pats esi kaltas dėl savo nesėkmių ir dėl savo atlyginimo” (Užkalnis), “nedirba tik tinginiai” (visas dėšinysis trolibanas), “tik kvailys dirba neatlygintinai” (Ilzė Butkutė ir Co.), ir t. t., ir t. t. Nu sorry, žurnalas už 7 eurus, kuriame surenkami Leknicko lygio svaičiotojai gal ir neša pinigus, bet medžius kerta. Kur kas labiau beprasmiškai negu “Vogue” ar “L’Officiel”.

Ir štai ką tik grįžau iš rinkimų – balsavau, žinoma, už dešiniuosius, mūsų sistemoje gal net nėra didelio skirtumo, už kuriuos, nes sėkmės atveju vis tiek susidarys koalicija. Jau dabar jaunieji konservatoriai FB liberalus vadina “broliais”: gražu, vos ne Mažvydo laikai.

Bet kad esam dėl visko patys kalti ir kvaili, jeigu savo jėgas skiriam neatlygintinam darbui (nes tiesiog už jį neatlygina, TIESIOG SRTF arba Kultūros taryba neduoda pinigų, arba matai, kad tavo veikla gera, ir sąžinės neužtenka atsisakyt, kai bendraminčiai dirba) – atleiskit. Aš neprivalau būt vertelga, jeigu noriu prisidėti prie kultūros. Nes dabar – ta pati baudžiava: eini pas ponų ir susimildamas prašai, kad ans tau atrėžtų ir taip priklausančią dalį. Ir čia apie visas sritis taip: švietimą, leidybą, kultūrinę spaudą. Viską.

Ir neverta pasakot, kaip aš nesugebu “pasisavint lėšų”: jei geras pavyzdys yra Mokinių ugdymo karjerai informacinė sistema (http://www.mukis.lt/lt/pradzia.html), kuri įsisavino šešiaženklę sumą, arba tie ugdymo karjerai ekspertai, kurie gaudavo tūkstančius, o iš mokyklų išgaravo dar projektui nepasibaigus, – ačiū, ne. Geriau pervargusi gulėsiu lovoj, nes taip bent jau nesijausiu kažką iš kažko pavogus.

O tokios mintys ir toks darbas į lovą ir veda. Ir čia nėra silpnavališkas skundas. Aš noriu, kad žmonės žinotų, kaip gyvena jauni išlepėliai. Ir kodėl jie neina dėstyt į universitetus. Ir kodėl jie arba suserga, arba dirba ekonomikos / teisės sektoriuje. Ir taip pat suserga. Tik gal šiek tiek vėliau.

Peace rinkimų dieną.

Advertisements

2 thoughts on “Kaip neperdegti, kai tau 26

  1. Tik jaunystėje atrodo, kad esi iš geležies, kad grūdiniesi kaip plienas. Vėliau imi suvokti savo trapumą, visa ko laikinumą. Ir tai, kad save mylėti – tai reiškia savimi rūpintis: savo kūnu ir siela. Jei pamirši tai, kūnas primins. Siela irgi.

    Like

  2. Sveikata svarbiau. Be sveikatos nė penktadalio tiek nepaveši. Dviejų trečdalių gerų darbų nepadarysi.
    Imk kalkuliatorių, skaičiuotuvą ar skaitliukus – ir skaičiuok. Kad dagyventum iki įrašo „kaip neperdegti kai tau 46“ arba „kaip neperdegti, kai tau 66“

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s